نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

20. شهريور 1400 - 10:47   |   کد مطلب: 29992
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر گفت: " عمارت تاریخی ‏منصوری" یکی از آثار واجد ارزش شهر ملایر محسوب می شود که این روزها حال خوشی ‏ندارد. ‏

به گزارش ملایری‌ها؛ ابراهیم جلیلی افزود: عمارت منصوری در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ با اعتباری افزون بر ۱۰۰ میلیون تومان توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده و در سال ۱۳۹۰ با پیگیری وراث و حکم دیوان عدالت اداری در ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۰،  اثر مذکور از فهرست آثار ملی کشور خارج شد.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها به دلایل متعدد از جمله نبود اعتبار، عدم توافق با وراث و... امکان تملک آن مقدور نشده است، ادامه داد: با توجه به اینکه ورود و مرمت بنا تنها با رضایت مالکین امکانپذیر است، اما به دلیل عدم توافق وراث هیچ گونه مرمتی در اثر صورت نگرفته است.

جلیلی گفت: چندین سال است بنا مرمت و بازسازی نشده و بخشی از دیواره‌های بنا تخریب شده، ناودان‌ها نیاز به تعمیر دارند و عایق پشت بام قبل از شروع فصل بارش باید ترمیم شود و با توجه به اینکه کالبد بنا خشتی است نفوذ رطوبت باعث تخریب آن می‌شود.

وی اظهارکرد: خانه منصوری از زیباترین بناهای دوران قاجار در شهرستان ملایر بوده که حفظ و نگهداری از آن جز مطالبات مردم و دوست داران میراث فرهنگی است، بنابراین از مسئولین، دوستداران میراث فرهنگی، نمایندگان، شهرداری و وراث تقاضای مساعدت و همکاری برای حفظ و نگهداری این اثر با ارزش را داریم.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار