نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

26. خرداد 1401 - 9:44   |   کد مطلب: 31144
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان گفت: قرار است تا پایان خرداد همه نانوایی‌های استان به دستگاه کارتخوان هوشمند مجهز شوند.

به گزارش ملایری‌ها؛ ظاهر پورمجاهد در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره جزئیات اجرای طرح کارتی شدن نان در همدان، اظهار داشت: بر اساس آخرین جلسه‌ای که با نماینده بانک سپه کشور داشتیم، قرار شد تا پایان خرداد ماه به صورت مرحله‌ای دستگاه‌های هوشمند نانوایی‌ها نصب شود.

وی با بیان اینکه در برخی استان‌ها به صورت آزمایشی طرح کارتی شدن اجرا شده است، تصریح کرد: به زودی در استان همدان هم راه‌اندازی می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان درباره مزایای کارتی شدن نان، گفت: با اجرای این طرح به خاطر برداشته شدن اختلاف قیمت آرد آزاد و یارانه‌ای، تخلفاتی مانند قاچاق آرد و توزیع خارج از شبکه کاهش می‌یابد.

پورمجاهد با تاکید بر اینکه در این طرح، نانوایان آرد را با قیمت آزاد از کارخانه خریداری می‌کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه فروش نان هم از طریق کارت و دستگاه هوشمند انجام می‌شود بنابراین نانوایان با توجه به تعداد و میزان فروش روزانه خود، مابه التفاوت نرخ آرد آزاد و یارانه‌ای را دریافت می‌کنند.

وی افزود: دستگاه‌های کارتخوان هوشمند به سامانه بانک مرکزی متصل است و اطلاعات فروش روزانه نان به این سامانه منتقل می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان گفت: در شرایطی که نانوایان آرد را به صورت یارانه‌ای و قیمتی بسیار کمتر از نرخ آزاد دریافت‌ می‌کنند، انگیزه‌ای می‌شود تا ساعات کاری خود را کم کرده و به جای پخت نان، ترجیح دهند آرد را به صورت آزاد بفروشند.

پور مجاهد با تاکید بر اینکه 50 اکیپ نظارتی به صورت روزانه و مستمر بر فعالیت نانوایی‌های سطح استان نظارت دارند، اظهار داشت: آمار و نتیجه بازرسی‌ها به صورت روزانه در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی نانوایی‌ها زودتر از موعد دست از کار کشیده و خودسرانه نانوایی را تعطیل می‌کنند، گفت: تا زمانیکه اختلاف قیمت آرد در نانوایی‌ها برطرف نشود نمی‌توان به طور کامل جلوی تخلفات را گرفت.

معاون هماهنگی‌ امور اقتصادی استانداری همدان با اشاره به اینکه هنوز زمان اجرای دقیق طرح نان کارتی در همدان مشخص نیست، اظهار داشت: اما زیرساخت‌های اجرای آن در حال آماده سازی است.

به گزارش تسنیم، بر اساس این طرح نانوایی‌ها به کارت‌خوان‌های هوشمند متصل می‌شوند و به ازای تعداد نان‌های فروخته شده یارانه نان به نانوا تعلق می‌گیرد. هیچ تغییری در حجم و قیمت نان خریداری شده توسط مردم صورت نگرفته و تنها خرید توسط کارت‌های بانکی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها