نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

22. آبان 1402 - 8:33   |   کد مطلب: 32989
فصل برداشت زعفران از هفته گذشته در شهرستان ملایر آغاز شده و باتوجه‌به شرایط خوب آب‌وهوایی که در حال حاضر وجود دارد پیش‌بینی می‌شود که زعفران‌کاران ملایری محصول خوبی امسال برداشت کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «ملایری‌ها»؛ شهرستان ملایر یکی از خاستگاه‌های اصلی کشت زعفران در این دانسته می‌شود که به دلیل استقبال کم کشاورزان به سمت شرق کشور رفته است.
زعفران از محصولات کم آب بر است که در این سال‌ها توجه ویژه‌ای به کاشت آن در منطقه ملایر و شهرهای اطراف شده است و محصولات خوبی در این شهرستان جمع‌آوری می‌شود.
باتوجه‌به نوع آب‌وهوا و خاک ملایر رنگ و کیفیت زعفران ملایر در مقایسه با استان‌های زعفران خیز کشور، از عیار بالایی برخوردار است.
در شهرستان ملایر بیش از ۱۲۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی زیر کشت زعفران است  و ملایر رتبه نخست تولید زعفران در استان را دارد.

مجتبی طاهری یکی از زعفران‌کاران ملایری است  که در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: ملایر در حال حاضر با داشتن بیش از ۱۲۰ هکتار زعفران زار در ملایر به‌صورت زمین‌های کوچک و بزرگی تواند به‌عنوان پایلوت زعفران غرب کشور معرفی شود.
وی گفت:  برداشت زعفران در این شهرستان به تولید انبوه رسیده، اما مهم‌ترین اقدامی که در حال حاضر زعفران‌کاران باید مدنظر داشته باشند، فراوری بهتر زعفران برای جلوگیری از کاهش کیفیت ظاهری آن و افزایش بازارپسندی محصول تولیدی است که باید به این موضوع مهم نگاه ویژه‌ای داشته باشند.
طاهری با بیان اینکه  زعفران در بازار به اشکال مختلف مطابق باسلیقه مشتری‌ها وجود دارد عنوان کرد: زعفران شکسته که مناسب برای تالارها، رستوران‌ها، بستنی‌فروشان و... است در بازار پایین‌ترین قیمت را دارد.
وی افزود:  زعفران پوشال که مقداری از ریشه زعفران در انتهای کلاله وجود دارد و یکدست قرمز نیست، زعفران سرگل که به قسمت کاملاً قرمزرنگ زعفران گفته می‌شود، زعفران نگین که به بخش پهن کلاله قرمزرنگ زعفران گفته می‌شود.
طاهری بیان کرد: در حال حاضر در بازار نوع دیگری از زعفران وجود دارد که از لحاظ ظاهری نسبت به انواع دیگر زعفران بازار پسندی بسیار خوبی دارد و بالاترین قیمت را دارد که به زعفران اتویی مشهور شده است.
وی به نیاز استفاده کشاورزان از علم روز مراحل برداشت زعفران اشاره کرد و گفت: محصول تولیدی زعفران  برای اولین‌بار در شهرستان ملایر با دستگاه خشک‌کن فراوری شد که ضمن حفظ کیفیت از ظاهری مناسب و استاندارد برخوردار است و ارزش‌افزوده قابل‌توجهی را برای تولیدکنندگان به ارمغان می‌آورد.
وی از تولیدکنندگان خواست برای تشکیل یک صنف گرد هم بیایند تا بتوانند علاوه بر ساماندهی تولیدکنندگان زعفران بتوانیم حضور خوبی را در بازارهای داخلی و خارجی برای فروش زعفران ملایر داشته باشیم، تا از دیگر شهرها عقب نمانیم.
انتهای خبر/گ

دیدگاه شما

آخرین اخبار